Feature Films
2020 Entre deux trains aka Long Time No See
2009 Je suis un no man’s land (HD AJ-HPX3700)
- directed by Thierry Jousse
- produced by Les Films Hatari
2007 Française (Super 16)
- directed by Souad El Bouati
- additional photography, pour le tournage au Maroc, par Florian Boucher
- produced by JEM Production
2004 Un an (HD Varicam Scope)
- directed by Laurent Boulanger
- produced by Noodles Productions
2003 Le Silence (Super 35 Scope)
- directed by Orso Miret
- produced by Sunday Morning
2002 Comme si de rien n’était (Super 16)
- directed by Pierre-Olivier Mornas
- produced by Les Films de l’Espoir
- Best photography Prize, Avignon 2003
- Audience Prize, Paris 2003
1999 De l’histoire ancienne (Super 16)
- directed by de Orso Miret
- produced by Sunday Morning
- Jean Vigo Prize 2000
- Cyril Collard Prize 2000
- selection for the Critics’ Week, Cannes 2000
Second unit cinematographer
2005 Lady Chatterley et l’homme des bois (Super 16)
- directed by Pascale Ferran
- cinematography by Julien Hirsch, AFC
- produced by Maïa Films
- César Awards for Best Picture and Best Cinematography 2007
TV Fiction films
2007 Ah la famille ! (90’) - (series Père et maire) – Super 16
- directed by Pascal Heylbroeck
- produced by Aubes Productions – TF1
2006 Le Petit chaperon rouge (40’) (DVCAM)
- spectacle de Georges Aperghis
- Filmed for Arte by Jean-Baptiste Matthieu
- produced by Idéale Audien
2002 Habillages Arte (Super 16)
- directed by Eric Scandella
- produced by Via Storia
Documentaires et docu-dramas
2015 Close Encounters with Vilmos Zsigmond
2010 Rencontre avec Mikhaïl Gorbatchev (52’)
- directed by Gulya Mirzoeva
- produced by Mille et un Films - Arte
2010 Véronique Sanson, une fée sur son épaule – (52’) series Empreintes
- directed by Claude Ardid
- produced by Endemol Fiction – France 5
2009 A contre-courant (78’)
- directed by Vassili Silovic
- produced by Point du Jour – Arte
2008 Torture made in USA (52’)
- directed by Marie-Monique Robin
- produced by Galaxie Presse – Canal+ - Arte
2007 La Fièvre de l’or (documentaire 95’ – sortie octobre 2008)
- directed by Olivier Weber
- produced by Rosem Film
2006 L’Enigme de la Maison Mantin
- directed by André Dartevelle
- produced by 13 Productions – Arte
2006 Best seller à tout prix (52’)
- directed by Vassili Silovic
- produced by The Factory
2005 L’Affaire du RER D (docu - fiction 52’)
- directed by Vassili Silovic
- produced by Point du Jour
2005 Loin du crime (52’)
- directed by Olivier Hems
- produced by Mille et Un Films - Super 8
2005 Les Pirates du vivant (52’)
- directed by Marie-Monique Robin
- produced by Galaxie Presse
2003 Le Carrefour (52’)
- directed by Ilan Ziv
- produced by Point du Jour
2003 Voyage au pays des Gueules noires (52’)
- directed by Edouard Mills Affif
- produced by Les Films du Cyclope – Passerelles
2003 Cher Henri (52’)
2002 Candidats (52’)
- directed by Vassili Silovic
- produced by Point du Jour
2001 Chronique d’un atelier de chant (52’)
- directed by Gulya Mirzoeva
- produced by Carmin Films
2001 Martin Geister, la passion du baroque (52’)
- directed by Gulya Mirzoeva
- produced by Carmin Film
1999 Loubna (26’)
- directed by Edouard Mills Affif
- produced by Passerelles – INA
1998 Derrière la forêt (75’) – Super 16
- directed by Gulya Mirzoeva
- produced by Les Films de l’Observatoire
- Audience Prize, Vue sur les docs, Marseille 1999
- Jury Award, Gentilly 1999
- Grand Prize, Strasbourg 1999
1998 Celui qui raconte (52’)
- directed by Sarah Benillouche
- produced by Sombrero
1997 La Cité des Pieds noirs (52’)
- directed by Edouard Mills Affif
- produced by Les Films du Village
1994 La Cité rouge (26’)
- directed by Edouard Mills Affif
- produced by Passerelles
Short and medium-length films
2006 Résistance aux tremblements
- directed by Olivier Hems
- produced by Les Films au Long Cours
2002 Julia et les hommes (45’)
- directed by Thierry Jousse
- produced by Les Films Hatari
- Grand Prize, Pantin 2003
2001 Le Vœu (20’)
- directed by Maher Kamoun
- produced by Magouric
2000 Nom de code : Sacha (40’)
- directed by Thierry Jousse
- produced by Bagheera Films
2000 Les Sœurs de la Sabine (45’)
- directed by Claire Mercier
- produced by Sunday Morning
1999 Je ne comprends pas (20’)
- directed by Agnès de Sacy
- produced by Movimento
1999 Salam (20’)
- directed by Souad El Bouati
- produced by Movimento
- César Award for Best Short Film 2000
- Grand Prize, International Jury Prize, Best Actor Prize mention du Prix de la jeunesse (national et international), Clermont-Ferrand 2000
- Kodak Award, Director’s Fortnight, Cannes 2000
1999 On s’embrasse ? (5’)
- directed by Pierre Olivier Mornas
- produced by Les Films de l’Espoir
- Kodak Award, Director’s Fortnight, Cannes 2001
1997 Mer agitée (12’)
- directed by Jean-Baptiste Mathieu
- produced by Les Films de l’Observatoire
1997 Le Jour de Noël (45’)
- directed by Thierry Jousse
- produced by Bagheera Films
- Grand Prize, Belfort 1998
- Press Prize, Pantin 1998
1997 Un arrangement (30’)
- directed by Didier Blasco
- produced by Lancelot Films
1997 Les Petits chevaux (6’)
- directed by Pierre Olivier Mornas
- produced by Les Films de l’Espoir
1997 La Fiancée (15’)
- directed by Julien Cunillera
- produced by Les Films du Poisson
- Jury Mention, Pantin 98
1996 Une souris verte (45’)
- directed by Orso Miret
- produced by Sunday Morning
- Best Actress Prize, Clermont-Ferrand 1997
- Pantin Prize for Best Actor - Jury Mention and Press Prize 1997
1995 Noël ! Noël ! (58’)
- directed by Claire Mercier
- produced by Lazennec Tout Court
1994 Dans la forêt lointaine (22’)